Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Vip Haber

Sarayköy’ün Milli Mücadele’ye katılışının 102. yılı!!

Reklam
Sarayköy’ün Milli Mücadele’ye katılışının 102. yılı!!
Spread the love

Sarayköy’ün Milli Mücadele’ye katılışının 102. yıldönümü töreninde konuşan Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Bugün, hamuru vatan, millet, devlet ve bayrak sevgisiyle yoğrulmuş aziz milletimizin gurur ve onur günüdür” dedi.

15 Mayıs 1919’da Yunanlıların İzmir’i işgal ederek Aydın, Nazilli ve Sarayköy‘e doğru ilerlemeleri karşısında Sarayköy Heyet-i Milliyesi zaman kaybetmeden 24 Mayıs 1919’da harekete geçti. Müftü Ahmet Şükrü Efendi öncülüğünde başlatılan mücadelenin 102. yılı dolayısıyla Atatürk Parkında tören düzenlendi.

Törene Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Cumhuriyet Savcısı Alper Şişmanlar, İlçe Emniyet Müdürü Ferhat Küçükyalım, İlçe Jandarma Komutanı Yaşar Onur Öner, şehit yakınları, gaziler ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Koronavirüs tedbirlerinin uygulandığı törende, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

GURUR VE ONUR GÜNÜ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylendiği törende, konuşma yapan Belediye Başkanı Özbaş, şöyle dedi:
“Bugün, aziz milletimizin binlerce yıllık şanlı tarihine yeni bir destan eklediği gündür. Bugün, aziz milletimizin esarete boyun eğmeyeceğini, özgürlüğü ve bağımsızlığı için gözünü kırpmadan ölüme koşabileceğini tüm dünyaya gösterdiği gündür. Bugün, hamuru vatan, millet, devlet ve bayrak sevgisiyle yoğrulmuş aziz milletimizin gurur ve onur günüdür. Bugün, 24 Mayıs 1919’da Sarayköy’ümüzün Milli Mücadele’ye katılışının 102. yıl dönümüdür”

 katılışının 102. yılı

“SARAYKÖY, ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK YÜRÜYÜŞÜNE KATILAN İLK YERLERDEN”

“Sarayköylüler olarak, hem tarihimizle hem de ecdadımızla ne kadar övünsek, gurur duysak azdır. Çünkü Sarayköyümüz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan özgürlük ve bağımsızlık yürüyüşüne ilk katılan, vatan ve millet sevgisiyle yoğrulmuş kahramanların, ilk Milli Mücadele ateşini yaktıkları yerlerden birisidir. Sarayköy’de düşman işgaline karşı koymak için hazırlıklar sürerken Yunan kuvvetlerinin Aydın ve Nazilli istikametine geldiği bilgisi ulaşmış, düşmanın topraklarına yaklaşması Sarayköylüleri derinden yaralamıştır. 24 Mayıs 1919’da önce telgrafhanede ardından belediye binası önünde bulunan kuyunun etrafında toplanan kahraman Sarayköylüler, düşmana geçit vermemek için hep birlikte yemin etmişlerdir.” 

“SARAYKÖY HEYET-İ MİLLİYESİ, MİLLETİMİZE GÜÇ VERMİŞTİR”

“Sarayköy Müftüsü Ahmet Şükrü Efendi’nin önderliğinde Müderris Hacı Halilzade İsmail, Emin Aslan Tokat, Asaf Akmansoy, Müderris Hacı Efendizade Fehmi, Belediye Reisi Halil Efendi, Doktor Salih Tevfik, Münir Alp, Mehmet İhsan Tokat ve Yüzbaşı Zühtü Bey tarafından kurulan Adöv Ayşe ve Galek Fatma gibi kadın kahramanların, kendilerine “Menderes Güneşi” adını veren Tosunlar ve Ahmetlili vatanseverlerin, Duacılı’dan Molla Bekir Efe’nin ve kahraman Sarayköylülerin desteği ile daha da büyüyen Sarayköy Heyet-i Milliyesi, Kurtuluş Savaşımızın en önemli dönüm noktalarından bir tanesi olmuş ve zafere giden yolda hem aziz milletimize hem de ordumuza güç vermiştir.”

 katılışının 102. yılı

SAĞLIKLI GÜNLERDE DAHA GÜZEL VE DAHA COŞKULU KUTLANACAK

“Sarayköy’ümüzün Milli Mücadele’ye katılışının 102. yıl dönümünü tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Bu kutlu günümüzü, tüm hemşehrilerimizle bir arada olduğumuz sağlıklı günlerde daha güzel ve daha coşkulu programlarla kutlamak dileğiyle hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

Konuşmanın ardından 24 Mayıs Milli Mücadele konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Sarayköyspor Halk Oyunları Topluluğu’nun zeybek gösterisinin ardından son olarak ilçe protokolü şehitlikleri ve milli mücadele kahramanlarının kabristanlarını ziyaret ederek dua okudu. 

MÜCADELENİN TARİHÇESİ

15 Mayıs 1919’da Yunanlıların İzmir’i işgal ederek Aydın, Nazilli ve Sarayköy’e doğru ilerlemeleri karşısında Sarayköy Heyet-i Milliyesi zaman kaybetmeden 24 Mayıs 1919’ta harekete geçti. Müftü Ahmet Şükrü Efendi, Sarayköy ve civarında eli silah tutabilen herkesi topladı. Bu girişim sayesinde toplanan gönüllü kuvvet, Menderes Köprüsünü ve havalisini koruyarak, düşmanın ilerlemesini ve Denizli’ye girmesini engelledi. Bu günün anısı ve Sarayköylü vatanseverlerin gösterdiği kahramanlık nedeniyle bir efe heykeli yaptırılarak her yıl 24 Mayıs günü “Sarayköy’ün Milli Mücadeleye Katılım Günü” olarak kutlanması kararlaştırıldı. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ