Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Vip Haber

Sigaraya 2023’te büyük zam: En düşük fiyat ne olacak?

Reklam
Sigaraya 2023’te büyük zam: En düşük fiyat ne olacak?
Spread the love

2022’de rekor kıran enflasyonun, 2023’te sigara ve içkide rekor zamlara neden olması bekleniyor. Eğer yılın ilk yarısında olduğu gibi otomatik artış yapılırsa, en ucuz sigara fiyatının 33 TL seviyesine çıkacak

Türkiye yeni yıla zamların gölgesinde giriyor. Sigara ve alkollü içeceklere 6 ayda bir gelen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı yine kapıyı çaldı. Son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan enflasyon üzerindeki etkilerini dikkate alarak yılın ilk yarısında yüzde 62 olan Yİ-ÜFE’ye rağmen sigarada ÖTV artışını yüzde 10 ve alkollü içkilerde ise yüzde 25 ile sınırlamıştı.

Kasım ayına ilişkin enflasyon verilerine göre Yİ-ÜFE’de Temmuz’dan bu yana beş aylık değişim yüzde 22,6 seviyesinde. 2022 Aralık Yİ-ÜFE aylık değişimi yüzde 2 olsa bile ocak ayında ÖTV’de yapılacak artış yüzde 25 olacak.

Buna göre, tahmin edildiği gibi Yİ-ÜFE’de altı aylık değişim oranı yüzde 25 olursa ve başka bir karar alınmayıp bu oranda otomatik artış yapılırsa, “asgari maktu vergi” uygulaması sebebiyle önemli bir fiyat artışı ihtiyacı doğacak.

Üretim maliyetini etkileyen diğer faktörler de dikkate alındığında, en ucuz sigara fiyatının 33 lira seviyesine çıkması bekleniyor.

1.png

Fiyatlar nasıl olacak?

Habertürk’ten Rahim Ak’ın aktardığına göre, 6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada paket başına asgari maktu vergi 15.83 liradan 19,76 liraya yükselecek. Ancak sigaranın vergisinde bir şart daha var bu rakamın yani asgari vergi tutarının, perakende satış fiyatının yüzde 63’ünden daha az olmaması gerekiyor. Sigarının perakende satış fiyatı ile vergi oranı çarpılır, bulunan rakam asgari maktu vergi tutarından büyükse çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınır. Bu rakamların başa baş noktası hesaplandığında ise en düşük sigara fiyatı 31,41 lira oluyor. Bir de paket başına 0,7865 liralık maktu vergi eklendiğinde fiyat 32,19 liraya ulaşıyor. Yani eğer beklenen artış olursa hiç bir sigara 32,19 liranın altında satılamayacak. Bir de yüzde 18’lik KDV’nin artan tutar nedeniyle farkını dikkate almakta fayda var. Bu da 70 kuruş yapıyor. Toplarsak en az 33 liralık sigara fiyatı beklemek mümkün.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ