Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Vip Haber

Millet İttifakı, ortak liste kararı aldı! listede Denizli varmı

Reklam
Millet İttifakı, ortak liste kararı aldı! listede Denizli varmı
Spread the love

DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti seçime CHP’nin listesinden girecek

Seçimlere sayılı günler kala, Altılı Masa’dan önemli bir hamle yapıldı. Milletvekili aday listeleri üzerindeki çalışmalar sonucu DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti’nin seçime CHP’nin listesinden gireceği duyuruldu..

DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti14 Mayıs‘ta yapılacak seçime Cumhuriyet Halk Partisi‘nin (CHP) listesinden girecek.

ADAY LİSTELERİ İÇİN SON GÜN 9 NİSAN

Milletvekili aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu‘na (YSK) sunulması için 9 Nisan son, bugün ise ittifaklara itirazların son günü.

CHP VE İYİ PARTİ’DEN 10 İLDE ORTAK LİSTE KARARI

CHP ve İYİ Parti oy potansiyelinin düşük olduğu, vekil sayısı 5’ten az olan ÇorumVanAdıyamanAksaray gibi 10 ilde ortak liste yapma kararı almıştı. Bu il sayısı da 12’ye çıktı.

İKİ PARTİ ARASINDA “FERMUAR” MODELİ UYGULANACAK

Bazı illerde ortak milletvekili adayı listesi üzerinde çalışan İYİ Parti ve CHP, Millet İttifakı‘nın milletvekili sayısını artırmak için, milletvekili çıkarma olasılığı düşük olan illerde seçime, fermuar modeliyle girme kararı aldı.

AKSARAY, GÜMÜŞHANE, ÇORUM…

Listede her iki parti adayının birbirini izlediği fermuar yöntemi, ağırlıklı olarak milletvekili sayısı 5 ve altında olan Aksaray, Gümüşhane ve Çorum gibi küçük illerde uygulanacak.

10 İLİN 7’SİNDE CHP’NİN ADAYI İLK SIRADA YER ALACAK

Fermuar modeliyle seçime girilecek illerdeki aday liste sıralaması, CHP ve İYİ Parti’nin önceki seçimlerde aldığı oy oranı ve seçmenin eğilimine göre belirlenecek. Buna göre, 10 ilin 7’sinde CHP’nin adayı, 3’ünde İYİ Parti’nin adayı ilk sırada yer alacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ