Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Vip Haber

İmamoğlu’nun duruşması bugün görülecek

Reklam
İmamoğlu’nun duruşması bugün görülecek
Spread the love

Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddia edilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılanmasına bugün İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

Hakkında 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası talep edilen Ekrem İmamoğlu, kendisine iki yıldan fazla bir ceza verilmesi halinde ‘‘siyaset yasağı’’ ile karşı karşıya kalacak.

İmamoğlu’nun yargılandığı mahkemenin hakimi değişti

28 Nisan’da yapılan duruşmada savcının mütalaasını vermesi nedeniyle 1 Haziran’da yapılan son duruşmada mahkemenin karar vermesi bekleniyordu.

Ancak 7. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hüseyin Zengin beklentilerin aksine İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat’ın tanık dinlenmesi ve delillerinin incelenmesi yönündeki talebini dikkate alarak duruşmayı 21 Eylül’e erteledi.

Bu karardan 18 gün sonra yayınlanan Hakimler Savcılar kararnamesiyle Hakim Hüseyin Zengin, İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nden Samsun’a tayin edildi.

Zengin’in yerine ise Anadolu Adliyesi 11. Asliye Mahkemesi hakimi Mehdi Komşul atandı.

İmamoğlu cephesi, mahkeme hakimin değiştirilmesine rağmen bu duruşmada bir karar verilmesini beklemiyor.

‘Yargılanan İmamoğlu değil onun şahsında somutlanan İstanbul halkının iradesidir’

1994 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olan CHP Parti Meclisi üyesi Gökhan Günaydın, bu değişikliğin kafalarını karıştırdığını söylese de, hakimin teknik olarak karar vermesinin mümkün olmadığını vurguluyor.

VOA Türkçe’den Hilmi Hacaloğlu haberine göre; Günaydın, ‘‘Bildiniz gibi ilk duruşma 9 Kasım 2021’de yapıldı. Savcının mütalaası sonrası ilk duruşma ise 1 Haziran’daki beşinci celse idi. Karar çıkabilecek bir duruşmaydı. Ama özellikle CHP büyük bir kalabalıkla Adliye önüne geldi. Milletvekilleri, genel başkan yardımcıları, örgütler ve dahası halk oradaydı. Bu duygusal yoğunlukta hakim savunmanın tanık dinlenme talebini kabul etti. Soruşturmanın genişletilmesi talebini de reddetmedi. Hemen arkasından gelen hakim yaz kararnamesi ile Giresun’dan daha yeni gelen hakim bu kez Samsun’a gönderildi. İstanbul’a gelen hakim geldiği yere gönderilmez, bunun dava ile alakalı olduğunu düşünüyoruz. 21 Eylül’de karar çok uzak bir ihtimal olsa da yine de AKP’nin sicilinin parlak olmaması kafa karıştırıyor. Araçsallaştırılmış bir yargıyla siyaseti yeniden dizayn etmek mümkün olamaz. Buna karşı çıkarız. Ama yargının siyasallaştırılması devam ediyor. Bu mahkemede yargılanan İmamoğlu değil, onun şahsında somutlanan İstanbul halk iradesidir’’ dedi.

Ne olmuştu?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak katıldı.

İmamoğlu bu kongrede yapmış olduğu konuşmada; seçim sürecinde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız bir şekilde kullanıldığını, seçim süresince toplumu bölen ve kutuplaştıran dil kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan eylem ve uygulamalarını, devletin haber ajansı olan Anadolu Ajansının seçim sonuçlarını manipüle etmek istediğini aktardı.

İmamoğlu iktidarın 31 Mart seçimini yönetmekle yetkili olan Yüksek Seçim Kurulu kararı ile iptal ettirerek kazanmak istediğini vurguladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak kongrede yapmış olduğu konuşmasından dolayı İmamoğlu için “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Bu iş bu kadar bedava değil” dedi.

İmamoğlu aynı gün ( 4 Kasım 2019) Soylu’nun bu sözlerinin hatırlatılması üzerine basın mensuplarına yaptığı açıklamada ” 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’ da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” ifadelerini kullandı.

Bütün bu olaylar üzerine Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından 15/11/2019 tarihli ihbar üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından dava açılmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ