Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Vip Haber

Milyoner sayısı 5 yılda 87.5 milyona çıkacak

Reklam
Milyoner sayısı 5 yılda 87.5 milyona çıkacak
Spread the love

İsviçre bankası Credit Suisse Group’un Küresel Servet Raporu’na göre, gelecek 5 yılda milyoner sayısı yüzde 40 oranında artarak 87.5 milyona ulaşacak.

2 yıldan fazla süredir devam eden salgının da körüklediği gelir adaletsizliği önümüzdeki yıllarda da devam edecek gibi görünüyor. İsviçre bankası Credit Suisse Group’un Küresel Servet Raporu’na göre, gelecek 5 yılda milyoner sayısı yüzde 40 oranında artacak. Rapora göre, 2021 sonu itibarıyla 62.5 milyon olan serveti 1 milyon doları aşan milyoner sayısı 2026 itibarıyla 87.5 milyonu aşacak.
Çin’de zengin sayısı daha da artacak
Dünyanın en zengin 500 insanının serveti yılın ilk yarısında 1.4 trilyon dolar erirken Credit Suisse’e göre özellikle gelişen piyasalarda hızlı bir toparlanma olacak. Banka, pandemiden en az etkilenen ülkelerin başında gelen Çin’de ise zengin sayısının daha yüksek düzeyde artmasını bekliyor.

Ultra zenginlerin sayısı 385 bine çıkacak
Kurum, kişisel servetlerin 2026’ya kadar yüzde 36 artarak 169 trilyon dolara yükseleceğini öngördü. Raporda 50 milyon doların üzerinde servete sahip olan “ultra zengin bireylerin” sayısının da 385 bine ulaşacağı belirtildi.
Banka, pandemi döneminde zarar gören ve serveti azalan gelişen piyasaların geçen yıl yeniden ivmelendiğini ve gelecek 5 yılda gelişmiş ülkelerle açığı kapatacağını öngördü. Rapora göre gelişen ekonomilerde servet yıllık yüzde 10, gelişmiş ülkelerde yüzde 4.2 oranında artacak.

2021 yılında küresel servet önceki yıla göre yüzde 9.8 artarak 463.6 trilyon dolara ulaşmış ve böylece yüzyılın başından beri en yüksek artış kaydedilmişti. En zengin yüzde 1’in hane halkı varlığından aldığı pay yüzde 46 oldu. Ultra zengin sayısının en fazla olduğu ülke 140 bin ile ABD olurken, onu 32 bin 710 ile Çin takip etti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ