Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Vip Haber

Elektriğe yüzde 100 zam yolda.

Reklam
Elektriğe yüzde 100 zam yolda.
Spread the love

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, enerji maliyetlerinin artmasıyla birlikte en büyük zammın elektriğe geleceğini paylaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, artan dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik maliyetlerinin artmasıyla, elektriğe önümüzdeki günlerde yüzde 100 oranında zam yapılabileceğini paylaştı.

En büyük zam elektriğe geliyor

Karabat, sosyal medya hesabından ‘Elektriğe %100 zam yolda’ diyerek yaptığı paylaşımlarda şöyle yazdı:

“Benzine yılbaşından bu yana yapılan 18’inci zamla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek.

Mesken düşük kademe vergi dahil kilovatsaat (kWh) başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Ancak bir kWh elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kWh başına 2,74 TL ödüyor.

‘Zam kaçınılmaz’

Dolayısıyla mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık söz konusu değil. Enerji üretiminin yaklaşık %85’ini özel sektör yaptığı için, bunların da en az %70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz!

‘Kamu rezervleri boş’

Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan şimdi AKP Hükümeti mecbur bir şekilde %100 zam yapacak.

‘Fatura halka kesilecek’

Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AKP kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AKP’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.

AKP eğer elektrik zammını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu zammın oranı %100 değil, %150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ