Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Vip Haber

Kur şoku mu geliyor?

Reklam
Kur şoku mu geliyor?
Spread the love
Ekonomist Atilla Yeşilada tarih verdi: Kur şoku mu geliyor?
Türkiye’nin başını bu kez ‘cari açığın finansmanının yakacağını’ söyleyen Ekonomist Atilla Yeşilada, yeni bir kur şoku beklediğini söyledi. Yeşilada, Rus turistlerin tatile gelip gelememesinin kritik olduğunun da altını çizdi
.

Ekonomist Atilla Yeşilada, Türkiye’de önümüzdeki 12 hafta içinde Aralık 2021 benzeri bir döviz şokunun daha yaşanabileceği tahmininde bulundu. Yeşilada, bu kez Türkiye’nin başını “cari açığın finansmanı” sorununun yakacağını söyledi.

Ukrayna krizi başlamadan önce Türkiye için cari açık tahminleri 15-20 milyar dolar seviyesindeyken son dönemde bu tahminlerin 40 milyar dolara kadar çıktığını vurgulayan Yeşilada, Ukrayna savaşının cari açığın turizmle finansmanı planını suya düşürdüğünü aktardı.

Yeşilada; “İthalat ihracattan çok daha hızlı artıyor. Kur Korumalı Mevduat da (KKM) artık bizi kurtaramaz. Ben de paramı KKM’ye yatırdım ama yeni giriş için neden yok. Kurumlar ve bireyseller yeniden döviz almaya başladı” ifadesini

Rus turist faktörü

Yeşilada “KKM dönüşlerine dikkat, dolara geçiş başlarsa sorun erkene çekilir. Ukrayna savaşı uzarsa ve Rusların tatile ülkemize gelemeyeceği belli olursa yine sorun erkene çekilir” dedi.

‘Yılı 18 TL altında bir kurla kapatırsak şanslıyız’

İç ve dış gelişmeler paralelinde Yeşilada Türkiye’nin yılı 18 TL’nin altında bir dolar kuru ile kapatmasının ‘şans’ olacağını söyledi.

Gayrimenkul fiyatları

Sözcü’de yer alan habere göre, Yeşilada, Türkiye’de gayrimenkul sektöründe bir balon oluştuğunu, bu balonun da her balon gibi patlayacağını söyledi.

Yeşilada, “Elinizde dolarınız, Euro’nuz, rubleniz varsa Türkiye’de yatırım amacıyla konut almak için kötü zaman çünkü yakında TL’de yeni bir düşüş yaşanacak ve o zaman elinizdeki para ile çok daha uygun evler alabileceksiniz. Bu bir yatırım tavsiyesi değil ancak Erdoğan’ın ekonomi politikaları sürdürülebilir değil ve büyük olasılıkla bu yaz bu daha net ortaya çıkacak” ifadesini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ