Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Vip Haber

Abdulkadir Selvi ‘benim kulağıma geldi’ dedi! 2022 asgari ücret rakamını verdi.

Reklam
Spread the love
Abdulkadir Selvi 'benim kulağıma geldi' dedi! 2022 asgari ücret rakamını verdi

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin iş dünyasıyla yaptığı toplantının detaylarını yazdı. Selvi yazısında Nebati’nin mesajlarını 7 maddede sıralarken ‘benim kulağıma geldi’ diyerek asgari ücretin ne kadar olacağını da açıkladı.

abdulkadir-selvi.jpg

Milyonların gözü kulağı bugün sonuncusu yapılacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4. toplantısında. Peki taraflar ne istedi. Son toplantıda ilk kez rakamlar dile getirildi. TİSK “en az 3 bin 500 lirayı kabul ettik” derken, Türk-İŞ, “4 bin TL altı olmaz” dedi.

Kritik görüşme öncesi herkesin merak ettiği rakama ilişkin kulislerde konuşulanları Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında aktardı.

abdulkadir-selvi.jpg

“Dilerim daha çok olur ama ben duyduğumu söyleyeyim”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin iş dünyasıyla yaptığı toplantının detaylarını yazan Abdulkadir Selvi yazısında “Toplantıya katılan iş dünyasının temsilcileriyle yaptığım görüşmelerden çıkardığım ana başlıkları maddeler halinde sıralamak istiyorum” diyerek 7 maddeyi sıraladı:

1- Serbest piyasa ekonomisinin prensiplerinden taviz verilmeyecek.

2- Sermaye kısıtlaması, dövize müdahale söz konusu değil. Bakan Nebati bankalardaki döviz mevduatı hesaplarına müdahale ve sermaye kısıtlamasına dönük spekülasyonların hatırlatılması üzerine, döviz mevduatı hesaplarına müdahale ve sermaye kısıtlamasının söz konusu olmayacağını söylüyor. Güvence veriyor.

3- Önümüzdeki günlerde piyasalardaki dalgalanmanın azalacağını söylüyor. Alınan tedbirlerle durulmanın sağlanacağını ifade ediyor.

4- İhracata dayalı büyüme ve döviz gelirlerinin artması nedeniyle Türkiye’nin en önemli sorunu olan ‘Cari İşlemler’ dengesinde kalıcı iyileşme sağlanacağını söylüyor.

5- “Üretim ve istihdam artacak. Makro dengeler güçlenecek” diye konuşuyor.

6- Büyüme hedefi aşılacak, enflasyon düşecek diyor.

7- Bakan Nebati, ekonomik dalgalanmanın tüm yükünün özel sektör tarafından çekilmesine izin vermeyeceklerini ifade ediyor. Özel sektörün yükünü hafifletecek düzenlemelerin devreye sokulacağını anlatıyor.

“Devlet her alanda destek verecek” diyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ