Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Vip Haber

Merkez Bankası piyasaya döviz sattığını açıkladı

Reklam
Merkez Bankası piyasaya döviz sattığını açıkladı
Spread the love

Merkez Bankası, döviz kurlarındaki artış nedeniyle piyasaya satış yaparak müdahale ettiğini açıkladı. Açıklamada satılan döviz miktarıyla ilgili bilgi verilmedi.

Merkez Bankası (TCMB), döviz kurlarındaki artış nedeniyle piyasaya satış yaparak müdahale ettiğini açıkladı. TCMB’den yapılan duyuruda, “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” denildi.

Banka, piyasaya sattığı dövizin miktarıyla ilgili bilgi vermedi. TL, dolar karşısında kasım ayında yüzde 47 değer kaybederken dolar kuru dün itibarıyla 14 seviyesini test etmiş, gün içerisinde de 13.80 seviyesinden işlem görüyordu. TCMB’nin müdahalesinin ardından dolar kuru önce 13 TL altına düşerek 12.42’ye kadar inse de kalıcı olamadı ve tekrar 13.20 üzerine çıktı.

Borsa’da da işlem yapılmaya başlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Merkez Bankası tarafından döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle Borsa İstanbul A.Ş. (BİST) Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası nezdinde de işlem yapılmaya başlandığı belirtildi.

Swap hariç net rezervler -35 milyar dolar 

TCMB verilerine göre 19 Kasım haftasında brüt rezervler 128,4 milyar dolara yükseldi. 12 Kasım haftasında bu rakam 127,7 milyar dolar seviyesindeydi.

Altın rezervleri 19 Kasım haftasında 40,5 milyar dolar olurken, brüt döviz rezervi ise 87,9 milyar olarak kaydedildi. TCMB verilerine göre brüt rezervler artarken net rezervlerin gerilemiş durumda. 19 Kasım haftasında net rezervler 28,6 milyar dolardan 25,2 milyar dolara düştü.

Swap hariç net rezerv de eksi 35,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası, piyasaya resmi olarak son müdahalesini, Erdem Başçı döneminde 23 Ocak 2014 tarihinde 3 milyar 151 milyon dolarlık döviz satım ihalesi yaparak gerçekleştirmişti. Son ihale ile satış ise 24 Nisan 2016 tarihindeydi

facebook sharing button
whatsapp sharing button
twitter sharing button
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ