Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
Denizli Vip Haber

“Kamulaştırma bedeli dikilen ağaçların fidan parası değil”

Reklam
“Kamulaştırma bedeli dikilen ağaçların fidan parası değil”

Raziye Akışık: “Kamulaştırma bedeli dikilen ağaçların fidan parası değil”

Aydın Denizli otoyolunun yapımına başlanmasının ardından otoyolun geçtiği Duacılı ve Beylerbeyi mahallelerinde arazisi olan vatandaşlar isyan etti.

İnşaatı 11 kez ertelenen ve yıllardır seçim vaadi olan Aydın – Denizli otoyolunun yapımına başlandı. 2022 yılında bitecek otoyolun projesinde, üzerinden yol geçecek olan araziler acil kamulaştırma kararları alındı. Arazilerinden otoyol geçtiğini ve çalışmaların başladığını gören Beylerbeyi ve Duacılı mahalle sakinleri ise bu duruma isyan etti. Kamulaştırma yapılacağından haberi olmayan ve kendilerine haber verilmediğini belirten mal sahipleri kendilerine teklif dahi sunulmadığını iddia etti. Yolun geçeceği arazilerin verimli tarım arazileri olduğunu, içlerinde evlerinin ve dikili ağaçlarının olduğunu belirten köylüler ise kamulaştırma için haklarını istiyor. Yanlarında kimsenin durmadığını herhangi bir kurumdan cevap alamadığını belirten mal sahipleri ise mahkeme yoluna gitmeye hazırlanıyor.

Raziye Akışık: “Kamulaştırma bedeli dikilen ağaçların fidan parası değil”

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık Sarayköy İlçe Başkanlığı ziyaretinin ardından Aydın – Denizli otoyolunun geçtiği arazi sahipleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Kamulaştırma yapılan arazi sahipleri ile görüşen Akışık “Sadece Beylerbeyi’nde üzerinden yol geçen 92 parsel verimli arazi var.Duacılı’da durum yine aynı. Bu parsellerin ise çoğu miras malı. Bu insanların atalarından kalan topraklarının üzerinden yol geçiriyorsun, arazi sahiplerine haber bile vermiyorsun. Acil kamulaştırma ile arazi sahiplerine ödenecek tutarı da kendin belirliyorsun. 17 bin 400 TL’ye bırakın Sarayköy’ü bırak hiçbir yerden bir dönüm yer alamazsın. Bu belirlediğin kamulaştırma bedeli, bu insanların diktiği ağaçların fidan parası bile değil.2 sene önce TEİAŞ hak sahiplerine 100 bin bedelle burada bir santral kuruyor vearazi sahiplerine hak ettiği değeri veriyor. Ama ne hikmetse kurulan santralin yanında ki üzerinden otoyol geçen verimli arazi için kamulaştırma bedeli için 17 bin 400 TL veriyor. En kötüsü hiç bir şeyden haberi olmayan bu insanların arazilerine iş makinalarını sokuyor, insanların mallarını resmen gasp ediyorsunuz. Araziler üzerinde evleri olan, yetişmiş ağaçları olan vatandaşları yok sayıyorsunuz. Acilen arazi sahibi insanları bir araya getirip kamulaştırma bedellerini halka açık açık söyleyin. Söyleyin ki herkes öğrensin üzerinden yol geçecek verimli arazilerine ne kadar fiyat biçildiğini.” diye konuştu.

Bizim hakkımızı versinler

Aydın Denizli otoyolunun arazisi üzerinden geçeceğini duyan Leyla Yıldırım ise duruma isyan etti. Otoyolun geçtiği arsaların içinde 13.5 dönüm yeri olduğunu belirten Yıldırım, “Ben bu haberi aldım. Cenazeden kalktım geldim. Benim şekerim tansiyonum herşeyim var. Benim bu arazilerde zeytinim var. Benim anamdan kalma o yerler. Bizim hakkımızı versinler. Bize sormadan bir kalem ile çizip gittiler. Neden bize haber verilmiyor.” diye isyan etti

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ