Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Vip Haber

TL eridi MEB’in projesi suya düştü

Reklam
TL eridi MEB’in projesi suya düştü
Spread the love

Türk Lirası’nın erimesi ve yüksek maliyet artışları MEB’in 10 bin okul projesini de baltaladı. Bu kapsamda çıkılan ihalelerin yalnızca ikisi sonuçlanırken 26’sı da iptal edildi.

Türk Lirası’nın kaybettiği büyük değer, ülkenin iğneden ipliğe her yanını çürütüyor. Bununla birlikte maliyetlerin yükselişi devletin planlarını da etkiledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) duyurduğu 10 bin okul projesi inşaat sektöründeki maliyet krizinden nasibini aldı.

İhalelerin sadece 2’si sonuçlandı

Cumhuriyet’ten Süleyman Özkan’ın haberine göre; yıl sonuna dek “3 bin anaokulu, 40 bin anasınıfı” hedefine yeni inşaat ve var olan okulların onarımıyla ulaşmak için yola çıkan MEB, proje kapsamında açılan ihalelerin birçoğundan eli boş döndü. MEB, 3 milyar liralık bütçe ayrılan proje kapsamında 3 bin yeni anaokulunun yapılacağı, 7 bin ilkokulun da iyileştirme ve onarım kapsamına alındığını duyurdu. Ancak Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yayımlanan ihale verilerine göre “10 bin okul projesi” kapsamında çıkılan ihalelerin yalnızca ikisi sonuçlandı, 26’sı ise iptal edildi.

MEB’in 5 ayı kaldı

EKAP verilerine göre 17 Ağustos’a dek 10 bin okul projesine konu olan 26 ihale iptal edildi. İhalelerin dokuzunun iptal gerekçesi “verilen tekliflerin ayrılan ödeneğin çok üzerinde olması”, beşinin ise “istekli bulunmaması” olarak gösterildi. Projenin duyurulmasının üzerinden 6 ay geçerken MEB’in 3 bin anaokulu yapımı, 7 bin ilkokulu onarımını tamamlaması için önünde yalnızca 5 ayı kaldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ